loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 505 1392 نظرات (0)

نوروز فصل سفر است و سفر وقتی جذاب‌تر می‌شود که به مکان‌هایی جدید صورت گیرد. اما سفر به سرزمینی که شناختی از آن ندارید، همیشه با مشکل آدرس همراه است. قدیم‌ترها پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها کنار خیابان می‌ایستادند، سرشان را از ماشین بیرون می‌آوردند و از یک عابر پیاده آدرس را می‌پرسیدند.

کمی بعد، کتاب های بزرگ نقشه راه ها و شهرها به داد مسافران نوروزی رسید اما در عصر فناوری دیجیتال دیدن کسی که یک کتاب نقشه در یک دست و تلفن همراه هوشمند در دست دیگر دارد، کمی خنده دار به نظر می رسد. به همین دلیل در زندگی همراه این هفته شما را با نقشه های گوگل و چگونگی استفاده از مسیریاب تلفن همراه و تبلت آشنا می کنیم و روش فعال سازی و طرز کار با GPS تلفن همراه یا تبلت را به شما آموزش می دهیم. همچنین برای این که پیشاپیش عیدی خود را به شما داده باشیم، روش دریافت نقشه های گوگل را به صورت آفلاین به شما آموزش می دهیم تا در طول سفر بی نیاز از ارتباط به اینترنت و بدون نگرانی از مصرف پهنای باند اینترنت سیمکارت خود بتوانید به مشاهده نقشه ها و جزئیات آنها بپردازید.

جی .پی .اس چیست

توجه داشته باشید که صحبت امروز ما درباره جی .پی .اس است نه جی پی آر اس. جی .پی .اس یا همان سامانه موقعیت یابی جهانی
(Global Positioning System) مجموعه ای از 24 ماهواره است که ابتدا به منظور اهداف نظامی در مدار زمین قرار گرفت، اما امروزه استفاده از آن بسیار رایج شده و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. استفاده از این سامانه برای کاربران هیچ هزینه ای در بر ندارد و براحتی می توان با قطعه ای کوچک و نسبتا ارزان قیمت از خدمات موقعیت یابی جهانی جی.پی.اس استفاده کرد.

جی .پی .اس اکنون کاربردهای متنوعی دارد؛ برخی کاربردهای تخصصی آن عبارت است از: نظامی، نقشه برداری، کوهنوردی، حمل و نقل، کشتیرانی، امداد و نجات و کنترل ترافیک.

علاوه بر این کاربردها، جی .پی .اس ها با ورود به دستگاه های هوشمند همچون تلفن های همراه و تبلت، امکانات بسیاری را برای کاربران عمومی فراهم کرده اند. این امکانات اغلب با نرم افزارهایی که نقشه های محیط را در اختیار کاربران قرار می دهند، فراهم می شوند که یک کاربر با استفاده از آنها می تواند مکان فعلی خود را روی نقشه مشاهده کند، از نزدیک ترین رستوران ها، مراکز گردشگری، جایگاه های سوخت و سینما مطلع شود، نزدیک ترین و خلوت ترین مسیر را برای رسیدن به مقصد موردنظر دریافت کند و... .

شما هم جی .پی .اس دارید؟

امروزه بسیاری از دستگاه های هوشمند به جی .پی .اس مجهز شده اند و این امکان را در اختیار شما قرار می دهند تا از خدمات موقعیت یابی بهره مند شوید. آیا دستگاه هوشمند شما نیز به این قابلیت مجهز است؟ بهترین روش برای فهمیدن این موضوع در دستگاه های مختلف، مراجعه به مشخصات فنی دستگاه است. در همه موارد ذکر شده چنانچه دستگاه شما از جی .پی .اس پشتیبانی کند در مشخصات فنی قید می شود و در صورتی که دفترچه راهنمای محصول را در اختیار ندارید، می توانید با جستجویی ساده در گوگل، اطلاعات موردنظر را در این زمینه کسب کنید.

فعال سازی جی .پی .اس در اندروید

چنانچه مطمئن شدید. دستگاهتان از جی .پی .اس پشتیبانی می کند، برای استفاده از آن ابتدا باید آن را فعال کنید. فعال سازی جی .پی .اس نیز در دستگاه های مختلف روش های متفاوتی دارد که ما در این آموزش به سیستم عامل اندروید می پردازیم.

در دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید باید قابلیت Location access یا Location Services را فعال کنید که انجام این کار در نسخه های متفاوت این سیستم عامل با کمی تغییر به شرح زیر است:

1 ـ از فهرست برنامه ها روی Settings کلیک کنید.

2 ـ روی گزینه Location access یا Location کلیک کنید. (این گزینه ممکن است در دستگاه های مختلف، متفاوت باشد.)

3 ـ در صفحه به نمایش درآمده گزینه های لازم برای فعال سازی مکان یابی توسط جی .پی .اس داخلی، مکان یابی توسط ارتباط اینترنتی وای ـ فای و شبکه موبایل را فعال کنید. (گزینه هایی همچون Standalone GPS services، Google Location Services، Wi-Fi & mobile network location، GPS services، GPS Satellites، Access to my location باید فعال شوند.)

توجه: برای استفاده از شبکه وای ـ فای هنگام مکان یابی یا دانلود نقشه های آنلاین باید ابتدا ارتباط دستگاه شما با شبکه اینترنت بی سیم برقرار شود. (به عنوان مثال، دستگاه شما به مودم وایرلس مجهز به سرویس اینترنت در منزل یا محل کار باید متصل باشد.)

نصب نقشه های گوگل

در این مرحله شما گزینه های لازم برای استفاده از سرویس مکان یابی جی .پی .اس را فعال کرده اید و باید توسط یک نرم افزار از امکانات مختلفی که این سرویس در اختیار شما قرار می دهد، استفاده کنید. بهترین برنامه برای استفاده از این خدمات در سیستم عامل اندروید نیز Google Maps یا همان نقشه های گوگل است که علاوه بر داشتن نقشه های دقیق و به روز، اطلاعات بسیار مفیدی را نیز درباره هریک از مکان های موردنظر در اختیار شما قرار می دهد.

چنانچه نرم افزار فوق به طور پیش فرض روی دستگاه شما نصب شده باشد، نیازی به دانلود و نصب مجدد آن ندارید اما اگر این نرم افزار روی دستگاه شما نصب نشده می توانید با مراجعه به این لینک، آخرین نسخه آن را دانلود و نصب کنید:

http: / / goo. gl / TfeCwc

توجه داشته باشید نرم افزار Google Maps نسخه 4. 14. 6 در تمامی دستگاه های مجهز به سیستم عامل اندروید 1/2 به بالا قابل نصب است، اما نسخه های سری 7 از این نرم افزار فقط روی دستگاه های مجهز به اندروید 3. 0. 4 قابلیت نصب دارند و همه دستگاه های مجهز به اندروید 2. 0. 4 و پایین تر باید از همان نسخه 4. 14. 6 استفاده کنند. (تفاوت این نسخه ها در امکاناتی است که در آنها گنجانده شده است و دستگاه های قدیمی تر عموما فاقد بسیاری از امکانات سخت افزاری موردنیاز برای بهره مندی از امکانات جدید در نرم افزار جدید هستند.)

نسخه نصب شده روی دستگاه شما

چنانچه خودتان عملیات نصب نرم افزار روی دستگاه را انجام دهید، مطمئنا از نسخه نصب شده اطلاع دارید. در غیر این صورت چنانچه برنامه به طور پیش فرض روی دستگاه نصب شده باشد، باید برای استفاده بهتر از آن از نسخه نرم افزار نصب شده روی دستگاه نیز مطلع شوید. دسترسی به این اطلاعات به روش زیر امکان پذیر است:

1 ـ با کلیک روی آیکون نرم افزار در فهرست برنامه ها، آن را اجرا کنید.

2 ـ از پایین سمت چپ روی آیکون منوی نرم افزار کلیک کنید.

3 ـ روی Settings کلیک کنید.

4 ـ روی About، terms & privacy کلیک کنید تا نسخه نرم افزار به شما نمایش داده شود.

توجه: درصورتی که دکمه منو در پایین سمت چپ نرم افزار مشاهده نمی شود، روی آیکون موجود در پایین سمت راست کلیک کنید. در ادامه روی Settings کلیک کنید و پس از انتخاب About، در بخش INFO اطلاعات موردنظر را مشاهده کنید.

نقشه های آفلاین، بی نیاز از اینترنت

حالا همه چیز فعال است، شما جی .پی .اس را فعال کرده اید، نرم افزار نیز نصب شده و موقعیت شما براحتی شناسایی می شود اما هنوز یک مشکل باقی است! هرگاه موقعیت شما تغییر کند، برای دسترسی به نقشه موردنظر باید کمی صبر کنید تا اطلاعات نقشه ها روی دستگاه شما دانلود شود. دانلود این اطلاعات نیز نه فقط موجب مصرف پهنای باند اینترنت شما می شود، بلکه در شرایط دسترسی نداشتن به اینترنت، استفاده از این امکانات برای شما ناممکن خواهد شد!
دوست دارید پیش از سفر، نقشه های موردنیاز را به طور کامل دانلود کنید تا هر زمان به آنها نیاز داشتید به طور آفلاین و بدون نیاز به اینترنت، از آن استفاده کنید؟ فرض کنید قصد دارید به شیراز سفر کنید و در منزل ارتباط اینترنت پر سرعت و مودم وایرلس در اختیار شماست. می توانید در زمانی کوتاه نقشه شیراز را دانلود کرده و در طول سفر، به طور آفلاین از آن استفاده کنید.

برای دانلود نقشه های گوگل به صورت آفلاین باید به روش زیر عمل کنید:

دریافت نقشه های آفلاین در نسخه 4. 14. 6

دریافت نقشه ها در این نسخه به دو روش امکان پذیر است:

روش اول: پس از اجرای نرم افزار کلید منو را فشار داده، سپس روی Make available offline کلیک کنید. در این مرحله می توانید محدوده نقشه موردنظر را با بزرگنمایی دلخواه انتخاب و روی Done کلیک کنید تا عملیات دانلود آغاز شود.

روش دوم: به Maps بروید، My Places را کلیک کنید و در ادامه Offline را انتخاب کنید. در پایان گزینه New offline map را فشار دهید. اکنون می توانید نام شهر یا منطقه موردنظرتان را وارد کنید تا نقشه مرتبط با آن دانلود شود.

توجه داشته باشید هنگام انتخاب محدوده نقشه نمی توانید محدوده ای بسیار بزرگ را انتخاب کنید. در بیشتر موارد انتخاب محدوده یک شهر، بهترین گزینه است و شما می توانید در مجموع شش نقشه را با توجه به فضای آزاد حافظه دستگاه خود دانلود کنید.

دریافت نقشه های آفلاین در نسخه های سری 7

بسیاری از کاربران با انتشار نسخه جدید نقشه گوگل گمان کردند، قابلیت دانلود آفلاین نقشه ها غیرفعال شده و برای استفاده مجدد از این قابلیت، نرم افزار نقشه گوگل را حذف و نسخه قدیمی را روی دستگاه خود نصب کردند در صورتی که این قابلیت همچنان فعال است و می توانید به روش زیر نقشه های آفلاین را دانلود کنید:

1 ـ از روی نقشه به محدوده موردنظر که قصد دارید نسخه آفلاین آن را دانلود کنید، بروید.

2 ـ روی کادر جستجو کلیک کنید و گزینه های پیشنهادی جستجو را به پایین اسکرول کنید تا گزینه Make this map area available offline برای شما به نمایش درآید.

3 ـ روی گزینه فوق کلیک کنید و منتظر بمانید عملیات دانلود به پایان برسد.

می توانید به جای طی مراحل فوق عبارت ok maps را در کادر جستجو وارد کرده، کلید جستجو را فشار دهید.

در این نسخه می توانید باتوجه به میزان فضای خالی در حافظه دستگاه به دانلود نقشه های آفلاین بپردازید و در صورتی که برای مدتی طولانی (بیشتر از 14 روز) به اینترنت دسترسی نداشته باشید یا حافظه اطلاعاتی برنامه را پاک کنید (clear application data) ممکن است نقشه های آفلاین خود را از دست بدهید.

* توجه: ممکن است برخی نقاط جهان، قابلیت دانلود به صورت آفلاین را نداشته باشند.

* شما می توانید روی دستگاه های اندرویدی فاقد جی .پی .اس نیز نرم افزار نقشه های گوگل را نصب کرده و به استفاده آفلاین از آنها بپردازید (صرفا استفاده به عنوان نقشه) و در صورتی که به اینترنت وایرلس دسترسی داشته باشید، می توانید از قابلیت مکان یابی توسط اینترنت نیز بهره مند شوید. / ضمیمه کلیک

منبع: روزنامه جام جم


مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 47
 • تعداد اعضا : 53
 • آی پی امروز : 565
 • آی پی دیروز : 659
 • بازدید امروز : 7,340
 • باردید دیروز : 6,416
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 7,340
 • بازدید ماه : 115,631
 • بازدید سال : 659,748
 • بازدید کلی : 7,015,275
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله