loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 873 زمستان 1390 نظرات (0)

حقیقات روان شناسان نشان می دهد که وجه تمایز انسان های موفق و ناموفق میزان تمرکز آنها روی کاری است که انجام می دهند. شما می توانید با تمرکز نیروهای ذهنی و توانایی هایتان روی چند فعالیت مهم و محدود بسیار بیشتر از یک انسان معمولی و در زمانی بسیار کوتاه تر به موفقیت برسید.

اگر تمایل دارید که در کارتان موفق شوید مطلب زیرا را بخوانید

تحقیقات روان شناسان نشان می دهد که وجه تمایز انسان های موفق و ناموفق میزان تمرکز آنها روی کاری است که انجام می دهند. شما می توانید با تمرکز نیروهای ذهنی و توانایی هایتان روی چند فعالیت مهم و محدود بسیار بیشتر از یک انسان معمولی و در زمانی بسیار کوتاه تر به موفقیت برسید.

همان طور که انرژی متمرکز در اشعه لیزر می تواند فولاد را برش دهد، توانایی در تشخیص مهم ترین عامل موفقیت، شما را قادر می سازد که به بالاترین سطوح موفقیت برسید. تشخیص اینکه در هر ساعت و دقیقه از زندگی تان روی چه موضوعی تمرکز کنید نیز عامل مهمی در رسیدن به نتیجه مطلوب است.

بقیه در ادامه مطلب . . .

قانون 20/80 می گوید که 80 درصد نتایجی که به دست می آورید نتیجه 20 درصد فعالیت های شماست، بی 20 درصد از مشتری هایتان و 80 درصد از کل فروش ما را تأمین می کنند؛ یا 20 درصد از تولیدات یا خدماتی که ارائه می دهید، 80 درصد سود شما را فراهم می آورد. در تمام امور زندگی همین قاعده حاکم است. اگر می خواهید تمرکزتان را در کار افزایش دهید و در کارتان موفق شوید، از راهکارهای زیر که روان شناسان ارائه کرده اند، استفاده کنید.

فهرست تهیه کنید

ابتدا فهرست کلیه هدف ها و فعالیت های ممکنی را که می توانید انجام دهید تهیه کنید. سپس با بررسی دقیق آنها به این نتیجه برسید که کدام یک از آنها جزء 10 تا 20 درصد از کارهایی هستند که 80 یا 90 درصد از نتایج مورد نظر شما را به بار می آورند. سپس وارد عمل شوید و تصمیم بگیرید که دقت بیشتری در فقالیت های محدودی کنید که می توانند در زندگی شما تحول واقعی ایجاد کنند و وقت کمتری صرف عفالیت های کم اهمیت تر کنید. اگر به این قانون ساده عمل کنید، می توانید همزمان اوقات فراغت و درآمد و کارایی خود را دوبرابر کنید.

اوقات فراغت داشته باشید

سعی کنید این قالب ذهنی قدیمی را که تنها راه افزایش موفقیت و درآمد، افزایش ساعت کاری است، بشکنید. وقتی شما با صرف انرژی کم به اهداف خود برسید، مسلما وقت بیشتری برای اوقات فراغت خواهید داشت. همین امروز تصمیم بگیرید حداقل یک روز در هفته را صرف تفریح و امور شخصی کنید. در این تعطیلی به هیچ وجه خود را درگیر کار نکنید و ذهن تا نرا از تمام درگیری هایکاری آزاد کنید.

مسئولیت قبول کنید

قبول مسئولیت کامل در قبال آنچه هستید و خواهید شد جزو مهم ترین انتخاب های شخص شماست. قبول مسئولیت کامل زندیگ تان به این معنی است که دیگران را به خاطر ناکامی ها سرزنش نکنید. بپذیرید که در راه رسیدن به اهداف ارزشمند، برخورد با موانع انجتناب ناپذیر است. مسئولیت شما مواجهه درست با این موانع است، به طوری که بتوانید شکست ها را به پیروزی تبدیل کنید. بنابراین، شما مسئول موفقیت ها یا ناکمی های خود هستید. وقتی قبول مسئولیت کردید، احساس قدرت می کنید و احساس داشتن کنترلی شگرف بر خود و زندگی تان به شما دست می دهد. قبول مسئولیت درواقع، ناشی از بهادادن به خود و احساس شایستگی است. قبول مسئولیت اساس شخصیت همه انسان های برجسته است.

روی هر چیز تمرکز کنید، در همان زمینه رشد می کنید

اساس زندگی توجه است. توجه شما به هر چیز جلب شود قلبتان هم به همان سو می رود. معطوف کردن توجه از فعالیت ها و اهداف کم ارزش تر به موارد ارزشمند برای هر کار در زندگی اساسی است. توجه متمرکز در زندگی مثل ذره بینی است که می تواند اشعه خورشید را متمرکز کند و حرارت شدید و آتش پدید آورد.

با تمرکز روی فعالیت های ارزشمند، درواقع می توانید از تمام توان خود بهره ببرید و از هدررفتن آن جلوگیری کنید. قانون بازده مضاعف مربوط به استفاده از روش تمرکز است. این قانون چنین است: هرچه بر ارزشمندترین و موثرترین فعالیت های خود بیشتر تمرکز کنید متبحرتر می شوید و زمان کمتر و درنتیجه، هزینه کمتری برایش صرف می کنید.

به این ترتیب، بازده شما در مقابل تلاش و انرژی صرف شده افزایش پیدا می کند. این راه دیگری برای دوبرابر کردن همزمان درآمد و زمان فراغت است. وقتی شما با تمرکز روی ارزشمندترین ها هزینه خود را پایین بیاورید، می توانید به رقابت با دیگران بپردازید و سهم موفقیت خود را نیز افزایش دهید.

 

بر فعالیت های بی ارزش تمرکز نکنید

برای آنکه بتوانید روی ارزشمندترین ها و موثرترین ها سرمایه گذاری کنید، علاوه بر آنکه باید تشخیص دهید ارزشمندترین ها کدامند، باید خود را از دام فعالیت های بی ارزش رها کنید. از خودتان بپرسید: با دانش و اطلاعاتی که اکنون دارم آیا کاری هست، درصورتی که همه چیز را از نو شروع می کردم دیگر آن کار را انجام نمی دادم؟

به عبارتی، اکنون درحال انجام دادن چه کارهایی هستید که ارزش وقت گذاشتن ندارند؟ آیا روابط کاری یا شخصی وجود دارد که درصورت ازسرگیری همه چیز آنها را برقرار نمی کردید؟ آیا تولیدات، خدمات، فرآیندها یا هزینه هایی دارید که با دانش کنونی و شروع مجدد همه چیز آنها را حذف می کردید؟ اگر جواب مثبت است سوال بع دی این است: چگونه و با چه سرعتی می توانید از این وضعیت رها شوید؟

مستقل باشید

رمز موفقیت شما در هر کاری که به عهده دارید این است که خود را مستقل بدانید. نخستین مسئولیت شما در قبال خودتان این است که آینده تان را آنگونه که می خواهید طراحی کنید. شفافیت بسیار مهم است.

ارزش های مرتبط با کار و آینده شغلی تان را مشخص کنید

باید ارزش های مهم و ترتیب آنها را برای خود مشخص کنید و پا به آینده حرف های خود را روی این ارزش ها بگذارید. انسان هنگامی بیشترین احساس رضایت و موفقیت را دارد که زندگی اش مطالق والاترین ارزش ها و عمیق ترین اعتقاداتش باشد. انسان هایی که کارایی بالایی دارند همیشه در مورد باورهایشان و اینکه نمود چه ارزش هایی باید باشند صراحت دارند و از آنها منحرف نمی شوند. ارزش های شما سلسله مراتب دارد. بعضی در رده های بالاتر و برخی پایین ترند. اگر درمورد ارزش های رده بالا و مهم خود مصاحله کنید، نتیجه آن تنش و ناراحتی و پایین آمدن کارایی است. گاهی ارزش ها اصول سازمان دهنده نامیده می شوند.

درصورتی که ارزش هایتان و اولویت بندی آنها برای برایتان روشن باشد، تصمیم گیری در مواقع حساس برایتان بسیار آسان تر خواهد شد. پیش از آنکه هر کاری را شروع کنید ارزش های خود را مشخص کنید. در این صورتف اگر در جریان کار به مشکلی برخورد کردید، می توانید از خود بپرسید: براساس این ارزش ها چطور با این وضعیت خاص برخورد کنم؟ وقتی ارزش ها را مشخص کردید، ببینید رفتار آینده تان چگونه باید باشد تا ارزش هایی که برایتان اهمیت دارند رعایت شود. ارزشی را که برایتان از دیگر ارزش ها مهم تر است انتخاب کنید. این همان نقطه تمرکز شما و اساس رفتارها و تصمیم گیری های شماست.

تصویر ذهنی روشنی برای آینده شغلی خود داشته باشید

بخش دوم روش تمرکز این است که یک تصویر ایده آل و شفاف پنج ساله یا بیشتر از زندگی حرف هایتان بسازید. تصور کنید که در پنج سال آینده، همه چیز کامل و زندگی شما از هر نظر ایده آل است. این تصویر باید با ارزش های شما همخوانی داشته باشد. این سوال ها را از خود بپرسید: شغل یا موفقیت شغلی تان چه ویژگی هایی دارد بیشتر اوقات چه می کنید؟ درآمد شما چقدر است؟ با چه افرادی همکاری دارید؟ چقدر مسئولیت به عهده تان است؟ در چه نوع شرکت یا صنعتی مشغول کارید؟

کلام راهنمای تان را مشخص کنید

کلام راهنما توصیفی است ایده آل از آنچه می خواهید در آینده شغلی به آن برسید که هم قابل دسترسی و هم قابل سنجش است. کلام راهنمای روشن براساس ارزش هایتان نوشته می شود.

 

 

هدف های شغلی تان را تعیین کنید

هدف های شما علت اصلی فعالیت های شماست. پس از تعیین ارزش ها، روشن کردن تصویر آینده، کلام راهنما و هدف ه ا، زندگی کاری تان را طوری سازماندهی کنید که روزانه هر ساعت در این چارچوب حرکت کنید. هدف ها باید روشن، مکتوب، در دسترس و دارای برنامه زمان بندی شده برای اجرا باشند. شما باید هر روز روی آنها کار کنید. هر هدف باید معیاری برای سنجش عملکرد داشته باشد تا بتوانید نزدیک یا دورشدن از هدف را به وضوح تشخیص دهید. برای مثال، معیار می تواند میزان درآمد سالانه یا میزان رضایت مشتری هایتان از خدمت تان باشد.

دانش و مهارت خود را به روز کنید

چه دانش و مهارت جدیدی نیاز دارید تا به هدف هایتان برسید و تصویر ذهنی آینده تان را به واقعیت تبدیل کنید؟ به خطار داشته باشید که اگر در حال بهترشدن نباشید، در حال بدتر شدنید. برای دستیابی به مهارت های موردنیازتان چه برنامه ای دارید؟

منبع: روزنامه هفت صبح

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 6
 • تعداد اعضا : 26
 • آی پی امروز : 103
 • آی پی دیروز : 229
 • بازدید امروز : 226
 • باردید دیروز : 467
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 990
 • بازدید ماه : 1,564
 • بازدید سال : 142,477
 • بازدید کلی : 6,211,304
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله