loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 568 بهار 1391 نظرات (0)

چشم یکی از اعضای حساس و آسیب پذیر بدن است که اگر روزی دچار اختلال شود بخش عمده ای از زندگی مان را درگیر خواهد کرد. ما در این جا به بعضی از بیماری های شایع چشم می پردازیم که هر چند در نگاه اول سطحی به نظر می رسند ولی نادیده گرفتن آن ها ممکن است موجب مشکلات جدی در قدرت بینایی شود. دکتر سید محمد میرآفتاب، متخصص چشم و فوق تخصص قرنیه با در اختیار گذاشتن اطلاعات کاملی در موردچشم شما را راهنمایی می کنند.

● حساس ترین عضو بدن

چشم به دلایل مختلفی می تواند قرمز شود، در حقیقت نوع قرمزی و علائم آن در بیماری های مختلف متفاوت است. به طور کلی وقتی در هر قسمت چشم بیماری یا ناراحتی ایجاد شود می تواند به صورت قرمزی چشم خود را نشان دهد.

بعضی از قرمزی های چشم به صورت حاد و گروهی نیز به صورت مزمن هستند. معمولا اگر قرمزی چشم به صورت ناگهانی ایجاد شود باید حتما به چشم پزشک مراجعه کرد تا علت اصلی مشخص شود. دلیل قرمزی چشم می تواند در قسمت های مختلف این عضو حساس مثل پلک یا لایه های دیگر آن اتفاق بیفتد. عفونت چشم، آلرژی، وارد شدن جسم خارجی، بیماری های مختلف قرنیه و حتی التهاب داخل چشم از دلایل قرمزی چشم هستند که همه این عوامل با معاینه پزشک مشخص می شوند و درمان آن ها نیز با توجه به نوع ناراحتی زمینه ای انجام می شود.

بقیه در ادامه مطلب . . .

● هرگز با لنز نخوابید

لنزها باید قبل از استفاده حداقل برای ۲۴ساعت ضد عفونی شوند که می توان از مواد ضد عفونی کننده مخصوص که در انواع لنزها متفاوت است استفاده کرد. به یاد داشته باشید تا لنزتان را برای مدت طولانی در چشم نگذارید. حتی در مورد لنزهای جدیدی که می توان برای مدت طولانی از آن ها استفاده کرد نیز این نکته را رعایت کنید و شب ها لنز را از چشم تان بیرون آورید تا احتمال عفونت کاهش پیدا کند. کسی که به طور مرتب از لنز استفاده می کند باید به طور مرتب هر ۳ تا ۶ ماه توسط پزشک متخصص معاینه شود تا احیانا در سطح قرینه چشمانش مشکلی ایجاد نشود. بسته به نوع و ساخت لنز طول مدت استفاده از آن ها نیز متفاوت است. ما لنزهایی داریم که یک بار مصرف، هفتگی و چند ماهه هستند بنابراین با توجه به هدف استفاده عمر آن ها نیز فرق می کند اما به طور کلی در مورد لنزهای نرم حدود یک سال می توان از آن ها استفاده کرد.

● خرده ریزه های بدجنس

ورود اجسام خارجی یکی دیگر از علل قرمزی چشم است که امکان دارد برای هر کسی در هر جایی اتفاق بیفتد و منجر به ناراحتی شود اما نکته مهم در این مورد این است که چه نوع جسم خارجی و با چه سرعتی وارد چشم شده است. اگر این اتفاق در منزل بیفتد و اجسام خارجی، خرده ریزه هایی مثل گرد و خاک باشد اصولا با جریان اشک پاک می شوند و مشکل بیمار بعد از گذشت مدت کوتاهی برطرف می شود. در این حالت شست وشوی چشم با آب فراوان بهترین راه حل است، شما می توانید چشم تان را در آب چند مرتبه باز و بسته کنید و آن را حرکت دهید تا اجسام خارجی از چشم خارج شوند اما همیشه جسم خارجی به این راحتی از چشم بیرون نمی آید، گاهی اوقات افراد شغل هایی دارند که در معرض براده های آهن یا خرده شیشه هستند و تکه های کوچک این اجسام به طور ناگهانی با سرعت زیاد وارد چشم شان می شود که معمولا این تکه ها گرم نیز هستند و به قرنیه چشم می چسبند. خب در این شرایط نیاز است که از وسایل مناسب برای بیرون آوردن این اجسام خارجی استفاده کرد که این کار تنها توسط پزشک انجام پذیر است. اگر شخصی دچار چنین شرایطی شود مثلا هنگام چکش کاری تکه ای از چوب یا آهن با سرعت زیاد وارد چشمش شود باید سعی کند تا جایی که می تواند چشمش را نخاراند و سریعا به پزشک مراجعه کند تا با معاینه در پشت میکروسکوپ و استفاده از وسایل استریل شده و مناسب جسم خارجی از چشم خارج شود. توصیه می کنیم تا در حالاتی که گفته شد حتما به پزشک مراجعه شود و بیرون آوردن جسم های این چنینی توسط افراد غیرپزشک انجام نشود زیرا اگر این اجسام تیز یا چسبنده باشند باعث آسیب جدی به بافت و عفونت می شوند. در این مواقع پزشک معمولا برای پیشگیری از بروز عفونت برای مدت محدودی قطره آنتی بیوتیک تجویز می کند.اگر فردی چند روز بعد از ورود جسم خارجی به چشم دچار تاری دید و اختلال در بینایی یا عفونت شود باید سریعا به پزشک معالج مراجعه کند تا مراقبت های چشم پزشکی کافی، درمان دارویی و البته اقدامات لازم برای جلوگیری از آسیب جدی به بافت چشم صورت گیرد.

● کسانی که فشار خون بالا دارند

چشم از قسمت های مختلفی تشکیل شده بنابراین خونریزی آن می تواند در قسمت های مختلف آن اتفاق بیفتد. یکی از مواردی که مردم را نگران می کند خونریزی هایی است که به طور ناگهانی در سفیدی چشم دیده می شود. گاهی اوقات فرد از خواب بیدار می شود و با خارش یا قرمزی چشم مواجه می شود اما معمولا این حالات خیلی نگران کننده نیستند و در عرض یک تا ۲ هفته از بین می روند و خودبه خود جذب می شوند، با این حال نکته مهم در این مورد علت خونریزی چشم است. این معضل نوعی پارگی عروق چشمی است که عوامل متعددی مانند افزایش فشار خون، سن بالا، دیابت، ورود اجسام خارجی خطرناک، وارد شدن ضربه و حتی عطسه و سرفه محکم نیز در ایجاد آن نقش دارند. گاهی اوقات دسته ای از بیماری های زمینه ای هم احتمال بروز خونریزی چشمی را افزایش می دهند. به این مسئله هم اشاره کنیم که خونریزی های داخل چشمی جدی تر هستند و بسته به این که در کدام قسمت چشم رخ دهند با هم فرق می کنند و البته ممکن است عوارض بعدی چون اختلالات بینایی را در پی داشته باشند. گاهی اوقات ضربه های ناخودآگاه نیز باعث خونریزی داخل چشم می شوند و برحسب این که در کدام قسمت نواحی قدامی اتفاق افتاده باشند به درمان احتیاج دارند. به طور کلی درمان خونریزی داخلی چشم بستگی به علت تشکیل دهنده آن دارد.

● آرایش طولانی مدت ممنوع!

گل مژه معمولا توده متورم و قرمز رنگ در نزدیکی لبه پلک است که در اثر عفونت ریشه های مژه یا ریشه های غدد چربی که در لبه پلک قرار دارند به وجود می آید؛ این غدد می تواند به هر دلیلی بسته شود و کانونی برای عفونت را ایجاد کند که همان گل مژه است. مسلما اگر مواد آرایشی برای مدت طولانی روی پلک و مژه ها باقی بماند و از ترشح غدد طبیعی که روی پلک قرار دارد جلوگیری کند احتمال ابتلا به گل مژه افزایش می یابد. گل مژه ای که به صورت حاد باشد به طور خودبه خود یا با استفاده از کمپرس آب گرم یا آنتی بیوتیک ساده رفع می شود ولی گاها ممکن است غدد ترشح کننده بسته شود و چربی نمی تواند از آن ها خارج شود. در این حالت عفونت چربی زیر ضخامت پلک جمع می شود و به صورت توده ای زیر پلک باقی می ماند که اگر با کمپرس آب گرم یا ماساژ برطرف نشود می توان از طریق جراحی آن را تخلیه کرد.

● حساس نشو!

همان طور که می دانید آلرژی شدت و شکل های متفاوتی دارد و اعضایی مانند چشم و بینی را نیز درگیر می کند. در آلرژی و حساسیت های چشمی علاوه بر قرمزی معمولا خارش و ریزش اشک نیز وجود دارد که بسیاری از افراد درگیر این ناراحتی می شوند.

حساسیت پلک ها ممکن است گاهی اوقات در اثر تماس با مواد شوینده یا مواد لوازم آرایشی ایجاد شود به همین دلیل در خانم ها شایع تر است. در این حالت معمولا پلک ها دچار خارش شدید و قرمزی می شود و برای فرد ناراحتی ایجاد می کند. بر حسب شدت آلرژی داروهای مختلفی مانند قطره ها و داروهای خوراکی ضد حساسیت برای بیمار تجویز می شود. باید بدانید که قطره های چشمی طیف بسیار متنوعی دارند بنابراین پزشک با توجه به شدت آلرژی قطره های ضد حساسیت و کنترل کننده التهاب را تجویز می کند. به تازگی قطره های جدیدی وارد بازار شده اند که برای مواردی که خیلی سخت درمان می شوند مورد استفاده قرار می گیرند.کسانی که به آلرژی های چشمی دچار می شوند باید سعی کنند تا چشم شان را نمالند چون این کار باعث تشدید علائم مانند قرمزی می شود. خانم ها اگر به ماده خاصی مانند لوازم آرایش حساسیت دارند باید برای کنترل آلرژی و درمانی موثر از این مواد پرهیز کنند و داروهایی که پزشک برای آن ها تجویز کرده را به طور مرتب مصرف کنند تا حالات آزاردهنده آلرژی را تسکین دهند.

● دنیا را رنگی ببینید

اگر به شیشه های رنگی علاقه دارید می توانید بر حسب شماره چشم تان عینک مورد نظر با فرم مخصوص آن را سفارش دهید که پوشش UV هم داشته باشد. در مورد عینک ها حتی می توان از شیشه های شفاف بدون این که خیلی تیره باشند نیز استفاده کرد و این در حالی است که این نوع عینک نیز اشعه UV را به خود جذب می کند. کسانی که می خواهند هم عینک طبی و آفتابی را در کنار هم داشته باشند می توان با طراحی های جدید شیشه عینک آفتابی شان را به عینک طبی خود نسب کنند. این که تیرگی شیشه چقدر باشد به نوع استفاده شما از عینک بستگی دارد.

● دیابت موجب خونریزی چشم می شود

یکی از علل مهم خونریزی داخل چشم بیماری دیابت است. این بیماری باعث می شود تا رگ های جدیدی در چشم تشکیل شود که این رگ ها می توانند نشت کنند یا پارگی در آن ها ایجاد شود که در نتیجه منجر به خونریزی در ناحیه شبکیه و زجاجیه شود که باز هم بر حسب نوع آن درمان مشخص صورت می گیرد. دیابت یکی از دلایل شایع خونریزی خودبه خودی داخل زجاجیه چشم است زیرا عروق جدیدی که در چشم رشد می کنند مستعد خونریزی هستند. بنابراین پزشک متخصص برای درمان باید پرونده پزشکی را مورد بررسی قرار دهد. افراد دیابتی باید مراقب وضعیت بدنی خود باشند و با توجه به تشخیص پزشک هر چند وقت یک بار برای معاینه به متخصص مراجعه کنند. گاهی اوقات دراثر خونریزی های شدید به انجام عمل جراحی و استفاده از لیزر نیاز است، بنابراین این افراد بهتر است قبل از ایجاد عوارض اقدام به درمان به موقع کنند.

● در هوای آلوده عینک بزنید

چشم ها اعضای حساس و آسیب پذیری هستند با این که آلودگی هوا به طور مستقیم به چشم آسیب نمی رساند ولی در هوای آلوده بیماری های سطح چشم مانند خشکی چشم، حساسیت و عفونت های مختلف که ممکن است در سطح پلک اتفاق بیفتد تشدید می شود و در این شرایط افراد احساس ناراحتی بیشتری می کنند، علاوه بر این تحریکات سطحی مثل خارش، سوزش، اشک ریزی و قرمزی چشم را نیز به دنبال خواهد داشت. اگر فرد دچار یکی از بیماری های چشمی باشد در این شرایط علائم آن افزایش پیدا می کند. بنابراین بهتر است ابتدا بیماری زمینه ای خود را درمان کند. کسانی که آلودگی هوا بیشتر آن ها را اذیت می کند می توانند از عینک های محافظ مثل عینک آفتابی یا عینک بدون شماره با فرم بزرگ که مقداری چشم را در مقابل باد، خاک و چیزهای محرک دیگر محافظت می کند استفاده کنند.

● عینک آفتابی در هوای ابری

خوب است بدانید که در هوای ابری هم مقادیر زیادی از اشعه خورشید از میان ابرها عبور می کندو پخش نور در قسمت های مختلف جوUV قابل توجهی را در محیط ایجاد می کند ولی مسلما کمتر از زمانی است که آفتاب به صورت کامل در آسمان وجود دارد. اگر هوا ابری ولی روشن است طوری که نور چشمان تان را اذیت می کند برای راحتی بیشتر از عینک آفتابی استفاده کنید. در این موارد بسته به راحتی افراد میزان فتوکرومیک بودن عینک تنظیم می شود مثلا در حالاتی مانند هوای ابری درصد عینک هایی که فتوکرومیک آن خیلی بالا نیست برای آن مناسب است چون شیشه عینک کمتر تیره شده و دید فرد را مختل نمی کند.

● استاندارد چقدر مهم است؟

یکی از موضوعاتی که امروزه در بسیاری منابع دیده شده و به اشتباه نیز تکرار می شود این است که اگر عینک آفتابی استاندارد نباشد به دلیل این که مردمک چشم باز می شود نور بیشتری وارد چشم شده بنابراین صدمه جدی تری به آن وارد می شود اما این تصور نادرستی است که در گذشته بیان شده است؛ عینک های تیره حدود ۸۰درصد اشعه UV را به خود جذب می کنند حال اینکه شیشه عینک تراش خوبی نداشته باشد و فرد با آن احساس راحتی نکند، مسئله دیگری است که افراد می توانند با تغییر آن عینک مناسب خود را تهیه کنند تا دیگر شیشه یا قاب عینک اذیت شان نکند. پس این که فکر کنید اگر عینک تان تیره است ولی استاندارد نیست بنابراین می تواند به چشم تان آسیب بیشتری وارد کند تصور اشتباهی است.

منبع:مجله سیب سبز


مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 17
 • تعداد اعضا : 54
 • آی پی امروز : 721
 • آی پی دیروز : 971
 • بازدید امروز : 6,203
 • باردید دیروز : 8,573
 • گوگل امروز : 7
 • گوگل دیروز : 16
 • بازدید هفته : 29,264
 • بازدید ماه : 127,836
 • بازدید سال : 914,228
 • بازدید کلی : 7,269,755
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله