loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 483 پاییز 1391 نظرات (0)
بسياري از ما كاربر معمولي جيميل و تقويم گوگل به‌حساب مي‌آييم. در اينجا برخي گزينه‌هاي سفارشي ‌سازي برنامه‌ هاي مبتني بر وب گوگل را مطرح كرده‌ايم؛ قابليت‌هايي نظير خروج از راه دور، يافتن بهترين زمان و تغيير بازه ‌هاي زماني.
در اين مقاله براي راحتي كار، اين گزينه‌ها هم به‌صورت فارسي و هم به‌صورت انگليسي آورده شده است تا افرادي كه از نسخه‌هاي فارسي يا انگليسي گوگل استفاده مي‌كنند بتوانند براحتي آنها را پيدا كنند.


دريافت يك دستور كار روزانه
آيا مي‌خواهيد قبل از اين‌كه روز خود را آغاز كنيد نگاهي به آن بيندازيد؟ تقويم گوگل اين گزينه را به شما مي‌دهد تا يك ايميل روزانه دريافت كنيد و قرار ملاقات‌ها و ديدارهايتان در آن ثبت شده است. اين ايميل حوالي ساعت پنج صبح به وقت محلي براي شما ارسال مي‌شود.
براي دريافت دستوركار روزانه روي منوي پايين كه كنار نام شما و در قسمت «تقويم‌هاي من» (
My Calendars) قرار دارد كليك كنيد و گزينه «اعلان‌ها» (Notifications) را برگزينيد.
پس از فعال‌كردن چك‌باكس ايميل كه در كنار «برنامه روزانه» (Daily Agenda) و در بخشي موسوم به «چگونه مي‌خواهيد مطلع شويد» قرار دارد، روي گزينه ذخيره كليك كنيد.

بقیه در ادامه مطلب . . .
خارج شدن از جيميل از راه دور
اگر شما از رايانه‌ها يا دستگاه‌هاي زيادي براي ورود به جيميل استفاده مي‌كنيد و يادتان مي‌رود از آنها خارج شويد، مي‌توانيد اين‌كار را از راه دور نيز انجام دهيد.
در پايين جعبه دريافت، اطلاعاتي درباره زمان و مكان آخرين فعاليت شما در حسابتان وجود دارد. مي‌توانيد با كليك روي «جزئيات» (
Details) مطلع شويد كه آيا حساب شما هنوز هم در مكان ديگري باز است يا خير.
صفحه‌اي كه به‌عنوان نتيجه آن دستورها باز مي‌شود، علاوه بر اين‌كه نشان مي‌دهد حساب جيميل شما در دستگاه ديگري باز است يا خير، فعاليت‌هاي اخير (اين‌كه آيا با مرورگر به آن دسترسي داشته‌ايد يا موبايل، POP3 و غيره)، آدرس IP و تاريخ و زمان را نيز در خود دارد. همچنين مي‌توانيد از آن صفحه، از تمامي آنها خارج شويد (Log Out).


دسترسي آفلاين به تقويم گوگل
اگر درحال سفر هستيد و به اينترنت دسترسي نداريد، باز هم مي‌توانيد از طريق لپ‌تاپ خود به تقويم‌تان دسترسي پيدا كنيد البته براي فعال‌كردن اين قابليت بايد ابتدا مرورگر گوگل كروم را دانلود كنيد.
در صفحه مرورگر روي آيكون چرخ‌دنده كليك كنيد و «آفلاين» را از منوي پايين‌افتادني آن انتخاب نماييد. پيغامي نمايش داده مي‌شود مبني بر اين كه برنامه كاربردي تحت وب تقويم گوگل را از فروشگاه وب كروم نصب كنيد.
هنگامي كه نصب آن كامل شد، يك تب جديد باز شده و آيكون نرم‌افزار تقويم گوگل نمايش داده مي‌شود. براي رفتن به تقويم گوگل روي آيكون كليك كنيد.
كنار گزينه آفلاين آيكون سبز با يك علامت خواهيد ديد كه نشان مي‌دهد تقويم شما براي استفاده آفلاين آماده است. اگر هنوز تقويم شما درحال همگام‌سازي ( Syncing) باشد يك آيكون سبز درحال چرخش خواهيد ديد.


تغيير در بازه‌هاي زماني
اگر هيچ برنامه كاري در ساعت سه صبح نداريد (البته بجز خواب!)، قابليت «پنهان‌كردن صبح و شب»
(Hide morning and night) به شما امكان مي‌دهد تقويم خود را سفارشي كنيد و تنها وقايعي را كه در بازه زماني مورد نظر قرار دارند ببينيد.
براي اين‌كار روي آيكون چرخ‌دنده در تقويم خود كليك كرده سپس «ويژگي‌هاي آزمايشي» (Labs) را انتخاب كنيد. گزينه «پنهان ‌كردن صبح و شب» را بيابيد و گزينه «فعال كردن» (Enable) كنار آن را انتخاب و ذخيره كنيد.
در بخش اصلي تقويم يك نوار خاكستري نمايان مي‌شود كه ساعات روز را به شما نشان مي‌دهد. به‌وسيله كليك‌كردن روي بازه زماني دلخواه و بردن آن نوار در بالاي زمان شروع و حركت دادن آن تا زمان پايان مورد نظر، مي‌توانيد آن را تنظيم كنيد.


پاك‌كردن گفت ‌وگوهاي متني
هنگامي كه از قابليت گفت‌وگوي جيميل استفاده مي‌كنيد، مكالمات به‌طور خودكار در بخش تاريخچه گفت‌وگوي جيميل يا مربوط به آن افراد ذخيره مي‌شود.
اگر علاقه‌اي به ذخيره گفت‌وگويي نداريد، مي‌توانيد از ثبت آن جلوگيري كنيد. اين‌كار با كليك‌كردن روي منوي پايين افتادني فعاليت‌ها در بالاي پنجره گفت‌وگو انجام مي‌شود.
گزينه «
Go off the record» را انتخاب كنيد البته بايد توجه داشته باشيد شخصي كه با آن درحال صحبت هستيد ممكن است كماكان در بخش تاريخچه گفت‌وگوها را ذخيره كند.

افزودن سريع چند پيوست به يك ايميل
اگر درحال ارسال ايميلي هستيد كه مي‌خواهيد چند فايل را در آن پيوست كنيد، يك راه ساده‌تر از انتخاب و آپلود تك‌تك فايل‌ها خواهيد داشت.
اگر مي‌خواهيد چند فايل از يك فولدر را ارسال كنيد، كافي است كليد
Ctrl (يا كليد Command در مك) را نگه داريد و روي فايل‌هايي كه مي‌خواهيد در پيغام خود قرار دهيد، كليك كنيد. همچنين مي‌توانيد براي انتخاب چند فايل پشت سر هم كليد Shift را نگه داريد.
گزينه ديگر اين است كه فايل‌هاي موجود در يك فولدر يا صفحه دسكتاپ را انتخاب كنيد و آنها را مستقيم به بخش «پيوست يك فايل» (Attach a file) بكشيد و انتقال دهيد (Drag).
هنگامي كه اين كار را انجام دهيد آن منطقه سفيد مي‌شود و اين پيغام را نمايش مي‌دهد: «فايل‌ها را در اينجا قرار دهيد تا به‌عنوان پيوست اضافه شوند».


كسب اطلاعات بيشتر درباره افراد در تماس
ويجت افراد جيميل كه در سمت راست پيغام‌هاي شما قرار دارد، اطلاعات متني افرادي را كه در جيميل با آنها تعامل داريد نشان مي‌دهد. براي ديدن اطلاعاتي نظير نام، آدرس ايميل يا شغل و پست‌هاي اخير وي مي‌توانيد مستقيما از جيميل آن را +1 كنيد.
ايميل‌هايي كه بتازگي براي شما ارسال كرده، وقايع تقويم گوگل درصورتي كه تقويم خود را با شما به‌اشتراك گذاشته باشد و مستنداتي از گوگل را كه براي هر دوي شما به‌اشتراك گذاشته شده‌اند، خواهيد ديد. كافي است روي نام افراد كليك كنيد.
براي غيرفعال‌كردن ويجت افراد، روي آيكون چرخ‌دنده كه در قسمت بالا سمت راست قرار دارد كليك كرده و «تنظيمات» را انتخاب كنيد.
در تب «عمومي» (General)، دكمه «پنهان‌كردن ويجت افراد» (Hide the people widget) را فشار دهيد. سپس تغييرات را به‌وسيله دكمه‌اي كه در پايين صفحه قرار دارد ذخيره كنيد.


ناديده گرفتن خودكار قرارهاي ملاقات
اگر مي‌خواهيد به سفر برويد يا مي‌دانيد كه يك كار مهم داريد، گزينه «ناديده گرفتن خودكار رويدادها»
(Automatically declining events) در ويژگي‌هاي آزمايشي تقويم گوگل، يك ابزار مفيد براي شما به‌حساب مي‌آيد.
براي فعال‌كردن اين قابليت، روي آيكون چرخ‌دنده در بالا سمت راست صفحه كليك كرده و «ويژگي‌هاي آزمايشي» را انتخاب كنيد. گزينه «فعال كردن» (Enable) كنار آن را انتخاب كنيد و دكمه «ذخيره» در پايين صفحه را فشار دهيد.
اين قابليت به شما اجازه مي‌دهد زمان‌هايي را كه مي‌دانيد در دسترس نيستيد، در تقويم‌تان بلاك كنيد. هنگامي كه شخصي براي شما يك دعوت‌نامه رويداد در اين بازه زماني بفرستد، تقويم گوگل به‌طور خودكار آن را رد مي‌كند

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 26
 • آی پی امروز : 127
 • آی پی دیروز : 219
 • بازدید امروز : 321
 • باردید دیروز : 468
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,367
 • بازدید ماه : 321
 • بازدید سال : 141,234
 • بازدید کلی : 6,210,061
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله