loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 818 تابستان 1393 نظرات (0)
تا سر برگردانی، دنیا شکل دیگری شده است! این واقعیت مربوط به تمام اتفاقات ریز و درشت زندگی مدرن می‌شود. فکر نکنید فقط مثلا بازار گوشی تلفن همراه است که امروز محصولات جدید دارد و یک هفته بعد همان اجناس از مد افتاده‌اند حتی حکایت ورزش کردن هم در زندگی مدرن همین است!

شیوه‌های ورزش کردن و دستیابی به اندام متناسب روز به روز دچار تحول می‌شود. حالا در این شلوغی زندگی براي اينكه كار شما راحت‌تر شود، سراغ سپيده زاهدي، متخصص تناسب اندام رفته‌ایم تا رازهاي اندام خوب را به شما بگويد. در اينجا چند رشته جديد ورزشي را به شما معرفي مي‌كنيم تا بتوانيد با توجه به نوع بدن خود، وضعيت جسماني و روحي، بهترين ورزش را جهت سلامت و تناسب اندام انتخاب كنيد.

پيلاتس

جوان شوید!

پيلاتس جزو رشته‌های ورزشی خیلی‌خیلی قدیمی است. این ورزش در سال 1920 توسط ژوزف پيلاتس پايه‌گذاري شد. پیلاتس متشكل از تمريناتي است كه تمركز آنها روي پيشرفت انعطاف و قدرت است؛ حركات كنترل شده‌اي كه بين بدن و مغزها‌ هارموني فيزيكي ايجاد مي‌كند و توانايي بدن را افزايش مي‌دهد. اين ورزش براي تمامي سنين مفيد است. پيلاتس عضلات را تقويت مي‌كند ولي باعث حجيم شدن آنها نمي‌شود و بدنی خوش‌فرم و منعطف با شكم تخت به شما مي‌دهد

هر سئانس پيلاتس 60 دقيقه است. شما مي‌توانيد پيلاتس را به عنوان ورزش اصلي يا تكميلي براي ورزش ديگر به كار گيريد. از ديگر فوايد اين رشته، کمک به بالا رفتن توان ذهني، درمان دردهاي مزمن پشت و كمر، صاف ايستادن و احساس جواني است. اين رشته براي تمامي مردان و زنان در هر سني مناسب است.

باراسل Barreau sol

خداحافظی با چربی‌ها

این رشته ورزشی، اصلا ورزش جدیدی نیست ولی در ایران جزو ورزش‌های مدرن محسوب می‌شود. موسس اين رشته بوريس كنياسف ( Boris Kniaseff) است که در دهه 60 ميلادي این رشته ورزشی را به همه معرفی کرد. باراسل در واقع انتقال حركات باله از حالت ايستاده به حالت خوابيده و روي زمين است. كلمه فرانسوي Barre به فارسي به معناي ميله و Sol به معناي زمين است.

باراسل شامل بخشي از حركات قدرتي و كششي باله است كه روي عضلات نزديك‌كننده و دوركننده ران به طور مداوم كار مي‌كند بنابراين استقامتي نيز محسوب مي‌شود. تمرينات باراسل باعث افزايش انعطاف‌پذيري، كاهش سايز به ویژه در قسمت پايين‌تنه (پاها، شكم و پهلوها) و كاهش وزن مي‌شود. باراسل علاوه بر كاهش سايز براي عده‌ای مانند فيزيوتراپي نيز عمل مي‌كند. خانم‌هايي كه طرفدار ورزش‌هاي خوابيده هستند و دنبال ورزش موضعي براي آب شدن چربي‌هاي پايين‌تنه می‌گردند با باراسل به آرزوی‌شان می‌رسند.

بادي پامپ Body pomp

این ورزش برای شما توصیه نمی‌شود!

این ورزش سريع‌ترين راه براي شكل دادن به بدن است؛ ورزش قدرتي براي كساني كه نيازمند تغييري محسوس در سريع‌ترين زمان در بدن خود هستند.  همه بدن‌هاي خوش‌فرم ذاتي نيستند بلكه ساخته مي‌شوند. كلاس بادي پامپ 60 دقيقه است و شامل 8 قسمت جداگانه با موزيك خاص براي هر گروه عضله‌اي و همچنين شامل 2 قسمت گرم كردن در اول كلاس و سرد كردن در آخر كلاس است. لوازم اين كلاس شامل‌ هالترهاي بدون وزنه، ديسك‌هايي با وزنه‌هاي مختلف و استپ است. در اين كلاس شما مي‌توانيد چربي بسوزانيد، قدرت بدني خود را افزايش دهيد و بدن خوش‌فرم و عضلاني به‌دست آوريد. در اين رشته حركات بدنسازي مثل پرس‌ها و اسكوات و ليفت استفاده زيادي مي‌شود. اين رشته براي افرادي كه زانودرد شديد يا كمردرد شديد دارند، توصيه نمي‌شود.

اسپينينگ Spinning

رکاب زدن با حسی متفاوت

اسپينينگ همان دوچرخه‌سواري است در فضاي داخل سالن. هر قسمت از اين دوچرخه قابليت تنظيم با بدن فرد را دارد و شما مي‌توانيد با توجه به مقاومت و قدرت بدني خود، آن را تغيير دهید. اين ورزش مناسب همه گروه‌هاي سني است ولي افرادي كه زانودرد شديد دارند يا عضلات نگه‌دارنده زانوي آنها ضعيف است براي شروع ورزش بهتر است از تمرينات سبك‌تري استفاده كنند. حركات بالاتنه همراه با پازدن مداوم باعث كالري‌سوزي زيادي مي‌شود و شما مي‌توانيد از چربي‌هاي اضافه بدن خلاص شويد. عضلات را خوش‌فرم مي‌كند و ورزشی با نشاط و بسيار شاد است. كساني كه به دوچرخه‌سواري علاقه دارند و نمي‌توانند به دليل شلوغي محيط بيرون مرتب دوچرخه‌سواري كنند، مي‌توانند از اين كلاس‌ها لذت ببرند. كلاس‌ها گروهي است و توسط متخصص اين رشته برگزار مي‌شود.

تي‌آرايكس TRX

مثل سربازها روی عرشه کشتی!

در سال 1990، فردي به نام رندي هتريك (Randy Hetrick) به علت محدوديت جا و مكان و نداشتن تجهيزات كافي روي كشتي يا زيردريايي براي نيروي دريايي ايالات متحده، وسيله‌اي با هدف بالا بردن استقامت، قدرت، تعادل، انعطاف‌پذيري، سرعت و چابكي برای آمادگي جسماني سربازان طراحي كرد. هدف این بود که اين وسيله كم‌حجم و قابل نصب در هر مكان باشد. اين وسيله از بند چتربازي ساخته شده و هيچ گونه كششي در آن به كار نرفته است. اين بند بسيار محكم و مقاوم است و فرد با استفاده از وزن بدن خود و مقابله با جاذبه زمين مي‌تواند هر گونه حركات و تمرينات كامل آمادگي جسماني را بدون خطر انجام دهد. از مزاياي تمرينات ورزشي تي آر ايكس مي‌توان به سبك بودن طراحي و حجم كم آن اشاره كرد. همین طور نصب آسان و راحت اين وسيله در هر مكان و هر زمان از دیگر ویژگی‌های این وسیله است.

شما می‌توانید هرگونه تمرين و حركت لازم براي آمادگي جسماني را بدون نياز به ساير وسايل انجام دهيد. تمرينات به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه در هر حركت كل بدن درگير می‌شود و شما پس از مدتی به بهبود تعادل، انعطاف‌پذيري، چابكي، مقاومت و استقامت بدن می‌رسید. در اين رشته به علت استفاده از وزن بدن، خطرات گرفتگي عضلات، مفاصل يا خطرات کار با دستگاه كاهش پیدا می‌کند. اين وسيله براي هر گروه سني، جنسي و با هر ميزان آمادگي جسماني مناسب است و حتي معلولان هم می‌توانند از آن استفاده کنند. اين رشته براي تناسب اندام، چربي‌سوزي و تفكيك عضلات بسيار مناسب است.

از ديگر مزاياي بسيار زياد رشتهTRX

 •   چربي‌سوزي تا 1600 كالري در زمان 50تا 70 دقيقه
 •  هماهنگ‌سازي عصب و عضله كه باعث بالا بردن تعادل ذهني و فيزيكي مي‌شود.
 •   مورد تاييد سازمان‌هاي استاندارد پزشكي و FDA  ايالات متحده.
 •  مفيد براي افراد مسن

رشته‌های ورزشي جديد براي تناسب اندام

P90X -Power Extremein 90

90 روز تا رسیدن به اندامی متناسب

خیلی دشوار است آدم به باشگاه برود و بگوید من می‌خواهم در رشته «حداكثر آمادگي جسماني در 90 روز» ثبت‌نام کنم! پس روی همان عنوان لاتین این روش جديد تناسب اندام حساب کنید. این روش باعث بهبود فاكتورهاي جسماني از جمله استقامت قلبي-عروقي، انعطاف‌پذيري، قدرت، استقامت عضلاني و تركيب بدني مناسب مي‌شود. در اين روش تنوع برنامه‌هاي تمريني براساس آخرين مطالعات صورت گرفته در طراحي تمرينات و به كار گرفتن همزمان تمرينات دايره‌اي، تداومي، تناوبي و هرمي در قالب جلسه‌های تمريني مختلف است به طوري كه از رسيدن به حالت يكنواختي جلوگيري مي‌كند. در اين برنامه عضلات بدن به طور متناوب به چالش كشيده مي‌شود و در نتيجه با درگير شدن بيشتر عضلات، بدن براي حفظ خودش مجبور به كار بيشتر است. P90xدر 2 سري برنامه 90 روزه ارائه شده است. در سري اول مفهوم Muscle Confusing براساس 3 بلوك تمريني است و ساختار هر بلوك طبق بلوك قبلي ساخته مي‌شود و همچنين بلوك‌ها داراي 3 فاز: سازگارپذيري، ماهر شدن و ريزكاري هستند.

در سري دوم كه براساس آخرين و مدرن‌ترين تفكرات در علوم ورزش است، مفهوم Muscle Confusing براساس 3 فاز تمركز روي حركات زميني، تمركز روي قدرت و تمركز روي عملكرد برنامه‌ریزی می‌شود. وسايل مورد نياز اين روش: يك جفت دمبل، مكانی براي انجام بارفيكس، فوم رولر، يك توپ سوييس بال و توپ مديسن بال. مدت زمان اين روش يك ساعت است و براي افراد مبتدي و مسن مناسب نيست.

T25

ورزش محبوب بانوان

با نگاه كردن به عنوان و اسم اين روش به طور ناخودآگاه نسبت به عدد 25 كنجكاو مي‌شويد. كنجكاوي شما بسيار هوشمندانه است. عدد 25 اشاره به تمرينات 25 دقيقه‌اي است. براساس آخرين مطالعات صورت گرفته در علوم ورزشي و تمريني، محققان بر اين عقيده‌اند كه براي دستيابي بهتر به كاهش وزن و چربي‌سوزی در بدن، استفاده از روش‌هاي پر فشار اينتروال با زمان كمتر از 30 دقيقه بيشترين كارايي را دارد. ابداع كننده اين ورزش «شان تي» و محصول كشور ايالات متحده است. از مزاياي اين ورزش مي‌توان به كارايي بالا براي افراد مبتدي و به ویژه  خانم‌ها اشاره كرد. تنها عيب اين ورزش اين است كه بايد متكي به يك مربي آگاه به اصول تمريني و كروگرافي باشید. تاكنون ورزش T25 در سال 2013 در 2 سري آلفا و بتا ارائه شده است.

Insanity

کار هرکس نیست!

روشی ديوانه‌وار (!) که تحت عنوان آمادگي جسماني در 60 روز معرفي مي‌شود و مناسب براي افراد پيش فعال و ورزشكاران حرفه‌اي است كه دوران قهرماني آنها به پايان رسيده و نياز به روشي دارند كه در دوران جدید زندگی خود انجام دهند.

مزاياي اين روش دسترسي به تجهيزات ساده‌اي مانند دمبل‌ها و كش‌هاي تمريني و بهره بردن از منافع تمرينات پرفشار است و از معايب اين روش مي‌توان به بالا بودن فشار تمرين اشاره كرد كه باعث می‌شود افراد مبتدي بدون حضور يك مربي آگاه به اصول علم تمرين، خیلی زود از ادامه کار منصرف شوند!

مجله زندگی ایده آل

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 34
 • تعداد اعضا : 54
 • آی پی امروز : 566
 • آی پی دیروز : 387
 • بازدید امروز : 3,422
 • باردید دیروز : 1,434
 • گوگل امروز : 25
 • گوگل دیروز : 17
 • بازدید هفته : 14,012
 • بازدید ماه : 112,584
 • بازدید سال : 898,976
 • بازدید کلی : 7,254,503
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله