loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 598 پاییز 1390 نظرات (0)

چرا ازدواج مهم است؟

سخن خود را با سخنی از مرحوم علامه محمد تقی جعفری (ره) آغاز می کنیم . وی در جواب فیلسوف شهیر اروپایی برتراند راسل که چرا اسلام این قدر به ازدواج بها داده و برایش قانون وضع کرده است،
نوشت :
« با ازدواج می خواهد انسان به وجود آید، مسأله انسان مطرح است .»
بنابراین ، ارضای غریزه جنسی و تأمین نیازهای فیزیولوژیک انسان از آثار مثبت ازدواج است ؛ ولی می توان فلسفه و حقیقت ازدواج از نظر اسلام را در سه امر جست و جو کرد : تکمیل ، تسکین و تولید. 
تکمیل

هیچ انسانی به تنهایی کامل نیست و پیوسته در جهت جبران کمبود خویش تلاش می کند. جوان در پی رسیدن به استقلال فکری است؛ برای جبران نواقص و تأمین نیازهای بی شمار خود به سوی ازدواج سوق داده می شود و با گزینش همسری مناسب و شایسته موجبات رشد و تکامل خویش را فراهم می کند . مرحوم شهید مطهری در این باره می فرماید: «تشکیل خانواده یعنی یک نوع علاقه مند شدن به سرنوشت دیگران ... و یکی از علل اینکه در اسلام ازدواج یک امر مقدس و عبادت تلقی شده است همین است... ازدواج اولین مرحله خروج از خود طبیعی فردی و توسعه پبدا کردن شخصیت انسان است ... پختگی ای که در پرتو ازدواج در تشکیل خانواده ایجاد می شود ، در هیج جای دیگر نمی توان به آن رسید . و آن را فقط در ازدواج و تشکیل خانواده باید بدست آورد . شخصیت انسان پس از ازدواج به یک شخصیت مسئولیت پذیر و اجتماعی تبدیل می شود؛ زیرا در پرتو ازدواج و زندگی مشترک خود را شدیدا مسؤول حفظ همسر و تأمین وسایل زندگی و تربیت فرزندان آینده تلقی می کند  و تمام هوش، ابتکار و استعدادهای خود را بکار می گیرد؛ و به عبارت دیگر، احساس مسؤولیت و اجتماعی در او شکل می گیرد و بسیاری از شایستگی ها و توانمندی های نهفته در درونش را شکوفا می سازد. بنابراین، می توان ازدواج را مایه رشد و کمال یافتن انسان دانست .

بقیه در ادامه مطلب ...
خداوند انسان را به گونه ای آفریده که بدون جنس مخالف ناقص است . و با جنس مخالف کامل می شود. مرد به زن نیازمند و نه به مرد. هر کدام از دو جنس از نظر روحی و جسمی به هم وابسته اند و با قرار گرفتن در کنار هم یکدیگر را تکمیل می کنند.
تسکین

مهم ترین نیازی که بر اثر ازدواج تأمین می شود ، نیاز به آرامش و احساس امنیت و آسودگی است این نیاز که در  سرشت آدمی ریشه دارد ، چنان مهم است که خداوند در بیان فلسفه ازدواج می فرماید: «از آیات و نشانه های خداوند این است که برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار دادیم. تا در کنار آنان آرامش یابید.» بنابراین، همسر موجب آرامش و امنیت خاطر و محیط خانه وسیله آرامش روحی زن و مرد قرار داده شده است. در اوایل جوانی احساس تنهایی ، بیهودگی و نداشتن پناهگاه انسان را فرا می گیرد . ازدواج و قرار گرفتن در کنار همسری شایسته و دلسوز این احساس را از بین می برد و او را به آرامش روحی می رساند . این احساس آرامش به ثبات فکری و روحی، وقار، احساس ارزشمند بودن و لذت می انجامد.
دست آفرینش نوعی کشش درونی میان زن و مرد به ودیعت نهاده تا هر کدام در سنین خاص خواهان یکدیگر شوند و اضطراب و پریشانی شان از طریق ازدواج به سکونت و آرامش تبدیل گردد.
دانشمندان علوم تجربی و انسانی نیز ارسال صحیح و به موقع غریزه جنسی و ترشح معتدل غدد جنسی را برای سلامت و روان آدمی لازم دانسته، عدم آن را سبب پاره ای از بیماریهای روانی و گاه جسمانی شمرده اند.
تولید

یکی از ثمرات بزرگ ازدواج وجود فرزند و بقای نسل آدمی است . تولید و تکثیر نسل را نباید کوچک و بی اهمیت شمرد؛ زیرا هدف آفرینش جهان وجود انسان و پرورش و تکامل او است. تولید و پرورش انسانهای خداپرست و موحد و نیکوکار و صالح ، مطلوب خدای جهان آفرین است .
از دیدگاه اسلام، وجود فرزند صالح برای پدر و مادر یک عمل صالح شمرده می شود و در سعادت دنیا وآخرت آنها مؤثر است به همین جهت، معصومان تولید و تکثیر نسل را از اهداف ازدواج خوانده اند. پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «چه مانع دارد که مومن برای خودش همسری برگزیند. شاید خدا فرزندی به او عطا کند که با گفتن لا اله الاالله زمین را سنگین سازد.» در حقیقت زوج ها از طریق فرزندان خود رشته پیوند میان اعضای یک نسل را به وجود می آورند. این امر از اهداف اساسی ازدواج است؛ وجود فرزندان به گرمی، پویایی و صفای کانون خانواده می انجامد و انگیزه ادامه زندگی را در انسان تقویت می کند.
البته روشن است که در پرتو ازدواج یکی از نیازها و غرایز مهم انسان (غریزه جنسی ) تأمین و به روشنی درست ارضا می شود. از انحرافات جنسی و اخلاقی و اجتماعی بسته می شود.
با تأمین این نیاز جسمانی ، فرد از نظر روانی ، ذهنی و اخلاقی به آرامش می رسد و مسیر بسیاری از انحرافات جنسی و اخلاقی بسته می شود.

برچسب ها نامزدم خیلی با سلیقه است شاخه‌ گلی برای عروس خداحافظی با دنیای مجردی فرمانروای قلب شوهر به آرزوی ازدواج فکر نکنید خودآزمایی ازدواج(طنز) ازدواج خوبه اما اسیر می شی بحران ازدواج و بی همسری چرا ازدواج مهم است نامزدم خیلی با سلیقه است شاخه‌ گلی برای عروس خداحافظی با دنیای مجردی فرمانروای قلب شوهر به آرزوی ازدواج فکر نکنید خودآزمایی ازدواج(طنز) ازدواج خوبه اما اسیر می شی بحران ازدواج و بی همسری چرا ازدواج مهم است نامزدم خیلی با سلیقه است شاخه‌ گلی برای عروس خداحافظی با دنیای مجردی فرمانروای قلب شوهر به آرزوی ازدواج فکر نکنید خودآزمایی ازدواج(طنز) ازدواج خوبه اما اسیر می شی بحران ازدواج و بی همسری چرا ازدواج مهم است نامزدم خیلی با سلیقه است شاخه‌ گلی برای عروس خداحافظی با دنیای مجردی فرمانروای قلب شوهر به آرزوی ازدواج فکر نکنید خودآزمایی ازدواج(طنز) ازدواج خوبه اما اسیر می شی بحران ازدواج و بی همسری چرا ازدواج مهم است نامزدم خیلی با سلیقه است شاخه‌ گلی برای عروس خداحافظی با دنیای مجردی فرمانروای قلب شوهر به آرزوی ازدواج فکر نکنید خودآزمایی ازدواج(طنز) ازدواج خوبه اما اسیر می شی بحران ازدواج و بی همسری چرا ازدواج مهم است ,
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 26
 • آی پی امروز : 142
 • آی پی دیروز : 219
 • بازدید امروز : 476
 • باردید دیروز : 468
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 4
 • بازدید هفته : 3,522
 • بازدید ماه : 476
 • بازدید سال : 141,389
 • بازدید کلی : 6,210,216
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله