loading...
مجله وبلاگی | بروز ترین مجله اینترنتی
وبلاگی بازدید : 586 زمستان 1390 نظرات (0)

این روزها جراحی زیبایی بینی خیلی عادی شده است و دیگر نمی توان آن را نشانه متمول بودن دانست اما برخی همچنان با شتاب زیر تیغ جراحان می روند و انگیزه های مختلفی همب رای این کار دارند. جالب است بدانید کشور ما همچنان صدرنشین جدول جراحی زیبایی بینی در جهان است و با کشور برزیل که در رتبه دوم قرار دارد، به شدت رقابت می کند!

البته تعداد زیادی از این جراحی های زیبایی سلیقه ای است. چنانکه برخی افراد رادر جامعه می بینیم که بینی چندان زیبایی ندارند اما رغبتی نیز به چنین جراحی هایی نشان نمی دهند. عده ای هم با داشتن یک بینی طبیعی تصمیم به اجرا می گیرند تا صاحب یک بینی کوچک تر شوند. به این ترتیب شاید بتوان جراحی های ضروری بینی را حتی کمتر از یک سوم جراحی های انجام شده دانست. به هر حال، اگر تصمیم دارید بینی خود را به تیغ جراحی بسپارید یا از عمل بینی خود ناراضی هستید، خواندن پرونده این هفته تندرستی را به شما توصیه می کنیم.

بقیه در ادامه مطلب . . .

ایران، رکورددار جراحی زیبایی بینی

خداحافظ پینوکیو!

روزی نیست که رو به روی آینه نایستد و دماغش را بالا نگیرد. «یکی از آرزوهام اینه که از شر این کوفته روی صورتم خلاص بشم! مطمئنم بعد از جراحی بینی یه شوهر خوب پیدا می کنم و همه فامیل انگشت به دهن می مونن…!»

بسیاری از متخصصان بر این باورند جراحی بینی به دلیل ارتباط مستقیم یا سیستم تنفسی فرد، عمل بسیار حساسی است و باید حتما توسط متخصص انجام شود تا ریسک عوارض منفی آن به حداقل برسد. البته این تنها یک روی این سکه است، روی دیگر آن صادق نبودن برخی پزشکان با بیمارشان است که صرفا با داشتن اهداف مادی و سوءاستفاده از عدم آگاهی بیمار، مشکلات فرضی مختلفی مثل انحراف داخلی و… را مطرح می کنند تا بیمار تشویق به جراحی زیبایی شود.

در عین حال، تقاضای بیش از حد جراحی بینی در ایران افراد غیرمتخصص و حتی پزشکان عمومی را هم وارد این عرصه کرده است و نه تنها در کلینیک ها و بیمارستان ها بلکه در مطب ها و در شرایط غیراستاندارد هم این نوع عمل ها انجام می شود و متاسفانه در موارد زیادی بیماران حتی نفس کشیدن عادی را هم از دست می دهند. این درحالی است که براساس آمارهای سازمان نظام پزشکی در سال، سه تا چهار مورد جراحی زیبایی بینی منجر به فوت می شوند که این جراحی ها توسط پزشکان غیرمتخصص صورت می گیرند.

تاریخچه جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی که تصور می شد امری مدرن باشد، براساس شواهد قدیمی، ریشه ۴۰۰ ساله دارد. این شواهد از یک کتاب قدیمی به نام «جراحی نقص ها از طریق کاشتن» که در سال ۱۵۹۷ و توسط یک جراح یا استاد دانشگاه بلوگنا نوشته شده، به دست آمده است. این کتاب به شرح و تفسیر جراحی صورت افرادی که در جنگ زخمی شده بودند می پردازد و تصاویری از نمودارهای پروسه جراحی در آن وجود دارد که طی آن بینی بیمار به یک فلاپ پوست از بالای بازوی وی پیوند خورده بود.

در یک نمودار، بیماری دیده می شود که بر روی تخت بوده، ساعد وی به سرش متصل است و یک فلاپ از پوست ناحیه ماهیچه دو سر بیمار به بینی اش چسبانده شده است. بیمار باید سه هفته به همین حالت باقی بماند تا پوست بازوی وی کاملا در محل بینی بچسبد. کمی پس از دو هفته، پوست مانند بینی شکل گرفته و پروسه تکمیل می شود. در عین حال، این کتاب جزو اولین اسناد درمورد جراحی بینی در گذشته بوده و هیچ شاهد دیگری از عمل های جراحی مشابه تا اواخر قرن ۱۸ میلادی وجود ندارد.

امان از چشم و هم چشمی ها

مهسا با آب و تاب از جراحی بینی زن برادرش حرف می زند و می گوید: «اگه ببینی نمی شناسیش… اینقدر قیافه اش شبیه فلان هنرپیشه هالیوود یه…! اما مینا سرش را پایین انداخته چرا که سه بار جراحی کرده اما وقتی از شاهکارهای جراحی فلان فامیلو فلان دکتر می شنود، فکر می کند بینی اش هنوز قوز دارد، نافرم است و…

حال باید پرسید که بیماران با چه انگیزه ای تن به جراحی بینی می دهند؟ دکتر ابراهیم رزم پا، متخصص جراحی گوش و حلق و بینی در این باره می گوید: «دلایل متعددی در این زمینه موثرند که جدی ترین آنها، چشم و هم چشمی و مدگرایی است.

نکته دیگر موفقیت هایی است که در این گونه جراحی ها حاصل می شود؛ به طوری که افراد با مشاهده تغییرات مثبت در اطرافیان به دلیل جراحی، ترغیب می شوند این عمل را انجام دهند. ناگفته نماند همین توفیق ها و ارزانی هزینه جراحی باعث شده که از سایر کشورها حتی کشورهای اروپایی برای جراحی به کشور ما سفر کنند.

دلایل اجتماعی جراحی بینی

وی به افرادی که برای جراحی بینی مراجعه می کنند، اشاره کرده و می افزاید: «یک گروه، افرادی هستند که در بینی آنها، ایراد چشمگیر و جدی ای وجود دارد و نیاز به جراحی دارند. در این افراد پس از عمل جراحی تغییرات چشمگیری حاصل می شود و همین موفقیت باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها شده و شرایط را برایشان بهتر می کند. البته این جنبه مثبت قضیه است.

در مقابل افرادی هستند که تنها به دلیل چشم و هم چشمی و بدون وجود عیب بارزی زیر تیغ جراحی می روند تا به اصطلاح از قافله مد عقب نیفتند که البته اغلب به نتیجه ایده آلی که در ذهن دارند نمی رسند و به فکر ترمیم می افتند. در واقع دسته ای از این افراد کسانی هستند که متاثر از فشارهایی مانند مشکلات شغلی و خانوادگی سراغ جراحی بینی می روند تا مشکلات دیگری که دارند، حل شود. در حالی که اگر این بیماران بهترین کیفیت جراحی را انجام دهند بازهم مشکل دارند زیرا اصل مساله آنها زیبایی چهره نیست.

گروه دیگر نیز کسانی هستند که به لحاظ روانی کاستی ها و نواقص کوچک را چشمگیر و جدی می پندارند. درواقع برخی از این افراد مبتلا به بیماری «دیس مورفو فوبیا» هستند که این تصور از علائم این بیماری است. برخی افراد هم به دلیل ابتلا به برخی تومورهای مغزی در ناحیه لوپ تمپرال (که تظاهرات و علائمشان به گونه ای است که فرد نکات ناچیز را جدی تر حس و تصور می کند) بر جراحی زیبایی بینی اصرار دارند. بنابراین توصیه می شود کسانی که به عمل جراحی بینی اصرار دارند اما ایراد چندانی در چهره ندارند، قبل از جراحی به مشاور روان شناس یا پزشک مراجعه کنند.

هزینه هایی که سر به فلک می کشند

یکی از بازارهایی که با نزدیک شدن به ماه های آخر سال از رونق و گرمی خاصی برخوردار می شود بازار جراحی های زیبایی است چراکه بسیاری از افراد می خواهند با قیافه، شکل و ظاهری متفاوت سال جدید را شروع کنند. از طرفی در حال حاضر جراحی بینی شایع ترین و درآمدزاترین جراحی زیبایی در ایران است و برخی از پزشکان که حتی تخصصی در این زمینه ندارند نیز به طور غیرمجاز در مطب یا کلینیک های خصوصی این عمل را انجام می دهند.

در این میان اکثر متقاضیان جراحی بینی جوانان ۱۷ تا ۳۰ ساله هستند و بسته به نوع پزشک و محل عمل و… باید بین یک میلیون تا ۱۰ میلیون تومان هزینه کنند تا شاید به بینی دلخواه خود برسند. متاسفانه برخی افراد برای پایین آوردن هزینه جراحی خود به پزشکانی مراجعه می کنند که صلاحیت انجام عمل را ندارند و انجام جراحی توسط این افراد عواقب خطرناکی برای متقاضی در پی دارد ضمن اینکه انجام جراحی توسط این پزشکان نه تنها هزینه را پایین نمی آورد بلکه متقاضی مجبور می شود برای برطرف کردن عیوب پس از جراحی هزینه های بیشتری نیز بپردازد.

بیمه و جراحی های زیبایی

اگرچه ارائه خدمات بیمه نیازی انکارناپذیر است اما همیشه راهگشای نظام سلامت نیست؛ به خصوص در حمایت از جراحی های زیبایی. اما پشت این سخن، حرف و حدیث دیگری هم هست که نباید از آن غفلت کرد. دکتر مریم سماک، متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می گوید: «در هیچ کشوری اعمال زیبایی زیر پوشش خدمات بیمه قرار نمی گیرد زیرا اگر بیمه بود جنبه های منفی بیشتری برای سلامت جامعه داشت اما باید تاکید کرد اگر بیمه می توانست برخی جراحی های زیبایی را که همراه با نیازهای درمانی است پوشش دهد آثار مناسبی بر سلامت جامعه داشت زیرا برخی افراد ضمن نیاز به جراحی های زیبایی ناگزیر از جراحی های درمانی نظیر انحراف بینی شدید هستند و تعداد زیادی از این افراد به لحاظ اقتصادی توانایی پرداخت هزینه درمان را ندارند».

وی تاکید می کند: «همان قدر که باید در نفی جراحی های بی مورد سخن گفت باید افرادی را که نیاز به درمان از طریق جراحی دارند نیز راهنمایی کرد زیرا بسیاری از آنها، اطلاعات و انگیزه کافی برای مراجعه به پزشک ندارند.»

روانکاوی جراحی زیبایی بینی

براساس آمارها بسیاری از افرادی که سراغ جراحی های زیبایی مانند جراحی بینی می روند دچار اختلالات روحی و روانی، اضطراب و استرس هستند. این افراد برای جبران خلأهای روانی خود باید کاری بکنند و تنها چیزی که ممکن است باعث شود آنها از نظر ظاهری ارضاشوند جراحی های زیبایی است.

در عین حال، این افراد چون شخصیت وسواسی دارند ممکن است با عمل جراحی مانند جراحی بینی تا حدودی احساس کنند آن خلأ روانی پر شده است اما متاسفانه بارها و بارها برای ترمیم به پزشک خود مراجعه می کنند. این تیپ افراد وقتی با جراحی بینی و ترمیم های مکرر راضی نمی شوند سراغ اعمال جراحی زیبایی دیگری می روند و هیچ وقت از چهره خود رضایت کامل ندارند و با تحت فشار قراردادن خانواده و هزینه های گزاف دست به جراحی های زیبایی متنوع و غیرضروری می زنند.

متاسفانه در سال های اخیر تعداد زیادی از افراد که از چهره و یا اندام خود ناراضی هستند و در خود کمبودهایی احساس می کنند به جراحی های زیبایی مانند لیپوساکشن، کشیدن پوست جهت برطرف کردن چین و چروک صورت و جراحی بینی روی می آورند. همچنین درصدی از این افراد هم از روی چشم و هم چشمی دنبال جراحی هیا زیبایی می روند؛ مثلا وقتی افراد می بینند یکی از اقوام و یا دوستشان اقدام به یک عمل جراحی مانند جراحی بینی کرده ناخودآگاه وسوسه شده و به فکر یک عمل جراحی زیبایی می افتند. بنابراین افراد قبل از اعمال جراحی حتما باید از نظر روانی توسط یک روان شناس مورد بررسی قرار بگیرند تا مشخص شود آنها از نظر روحی و روانی مشکلی نداشته باشند. شاید هم با گرفتن مشاوره از یک کارشناس از عمل جراحی منصرف شوند.

حالا این سوال مطرح می شود که آیا عمل جراحی بینی اعتماد به نفس می آورد؟ در جواب باید گفت در بعضی از افراد که بینی بزرگ و یاناموزونی دارند و این موضوع آنها را اذیت و فکرشان را مشغول کرده است، عمل جراحی تا حدودی اعتماد به نفس را در آنها افزایش می دهد.

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
تفریحی
پیشنهاد 2


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  جنسیت شما ؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3266
 • کل نظرات : 77
 • افراد آنلاین : 9
 • تعداد اعضا : 27
 • آی پی امروز : 515
 • آی پی دیروز : 849
 • بازدید امروز : 1,018
 • باردید دیروز : 1,268
 • گوگل امروز : 4
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 4,904
 • بازدید ماه : 41,147
 • بازدید سال : 200,722
 • بازدید کلی : 6,269,549
 • پخش زنده فوتبال
  مطالب پربازدید
  بازی انلاین مجله